اطلاعیه شماره 60 - اظهار نامه مالیات سال 1395

درود بر همکاران محترم

قابل توجه کلیه نمایندگان حقوقی و حقیقی

 

همکاران گرامی ، سامانه  ثبت اظهارنامه مالیاتی ، تنها زمانی برای شما باز خواهد بود که  وضعیت اعتبار سنجی شما در سامانه ثبت نام کد اقتصادی در وضعیت 45 باشد و ازآنجاییکه  وضعيت اكثر مودیان محترم مالیاتی در ثبت نام كد اقتصادی به شماره 33 تغيير وضعیت كرده است. لطفا در اسرع وقت به قسمت ثبت نام شماره اقتصادی  به آدرس زير مراجعه و نسبت به ويرايش اطلاعات خود اقدام نمایید.

 

http://register4.tax.gov.ir/Pages/Login

 

بعد از اصلاح اطلاعات و تایید ، کد اعتبار سنجی به عدد 40 تغییر خواهد کرد و برای شما یک پیامک از اداره  مالیات با متن ذیل ارسال می شود  :

مودی گرامی.....

درخواست اعتبارسنجی ثبت نام صادر شد. اطلاعات شما در سامانه بررسی و در صورت صحت اطلاعات وارد مرحله بعدی خواهید شد. شماره پیگیری شما عبارت است از..........

سازمان امور مالیاتی کشور

پس تایید نهایی توسط کارشناسان  دارایی ،  وضعیت اعتبار سنجی به عدد 45 می رسد و امکان انجام عملیاتهای دیگر را خواهید داشت

 

قابل توجه نمایندگان محترم مشمول تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م.

 

طی اخبار رسیده  فرم مربوط به بند ۲ دستورالعمل ماده 100  به روی سامانه  وزارت دارایی بارگذاری خواهد ‌شد و متعاقبا به اطلاعتان خواهد رسید. پیرو اطلاعیه شماره 59 انجمن و نیز دستورالعمل ابلاغی تبصره ماده 100  ، لازم بذکر است همکاران محترم در استفاده از این تبصره مختار می باشند و بسته به شرایط و کارکرد و صرفه و صلاح خود می توانند ارائه اظهارنامه و رسیدگی برمبنای آنرا انتخاب نمایند . و البته در صورت ثبت اظهارنامه ، دیگر مشمول تبصره ماده 100 نخواهند  بود.

 

متن ماده100 قانون مالیاتهای مستقیم

 

 ماده ۱۰۰ : مؤدیان موضوع این فصل مكلف‌اند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را در یك سال مالیاتی برای هر واحد شغلی یا برای هر محل جداگانه طبق نمونه‌ای كه به وسیله سازمان امور مالیاتی كشور تهیه خواهد شد تنظیم  تا آخر خردادماه سال بعد به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم و مالیات متعلق را به نرخ مذكور در ماده (۱۳۱) این قانون پرداخت نمایند.

 تبصره سازمان امور مالیاتی كشور می‌تواند برخی از مشاغل یا گروه‌هایی از آنان را كه میزان فروش كالا و خدمات سالانه آنها حداكثر ده برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون باشد از انجام بخشی از تكالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارك موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف كند و مالیات مؤدیان مذكور را به‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید.

 در مواردی كه مؤدی كمتر از یك سال مالی به فعالیت اشتغال داشته باشد مالیات متعلق نسبت به مدت اشتغال محاسبه و وصول می‌شود.

 حكم این تبصره مانع از رسیدگی به اظهارنامه‌های مالیاتی تسلیم شده در موعد مقرر نخواهد بود.

 

سید محمد محسن دین پرور  

مسئول کمیته مالیاتی انجمن صنفی نمایندگان استان تهران